Biotalouspaneelin jäsenet

Kansallisen biotalouspaneelin jäseniä toimintakaudella 1.8.2020 – 31.12.2023 ovat:

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (pj.)
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (pj.)
Ylitarkastaja Ulla Palander, työ- ja elinkeinoministeriö (siht.)

Neuvotteleva virkamies Reima Sutinen (varajäsen erityisasiantuntija Sari Tasa), työ- ja elinkeinoministeriö

Osastopäällikkö Minna-Mari Kaila (varajäsen neuvotteleva virkamies Birgitta Vainio-Mattila), maa- ja metsätalousministeriö

Ylijohtaja Tarja Haaranen (varajäsen Leena Ylä-Mononen), ympäristömnisteriö

Lääkintöneuvos Mikko Paunio (varajäsen neuvotteleva virkamies Hanna Korhonen), sosiaali- ja terveysministeriö

Tutkimusylijohtaja Antti Asikainen (varajäsen yksikönjohtaja Anu Kaukovirta), Luonnonvarakeskus

Senior Director Jarmo Heinonen (varajäsen Program Manager Marika Ollaranta), Business Finland

Projektijohtaja Kari Herlevi, Sitra

Kansainvälisten asioiden asiantuntija Pia Björkbacka (varajäsen elinkeinoasioiden päällikkö Lauri Muranen), SAK ry

Pääjohtaja Juha Niemelä (varajäsen viestintäjohtaja Terhi Koipijärvi), Metsähallitus

Toimitusjohtaja Matti Peltola (varajäsen varatoimitusjohtaja Simo Jaakkola), Koneyrittäjät ry

Toimitusjohtaja Timo Jaatinen (varajäsen edunvalvontapäällikkö Tiina Rytilä), Metsäteollisuus ry

Opetusneuvos Anne Liimatainen (varajäsen opetusneuvos Teijo Koljonen), Opetushallitus

Asiantuntija, energiantuotanto Karoliina Muukkonen (varajäsen johtaja, energiantuotanto Jari Kostama), Energiateollisuus ry

Ekonomisti Antti Koskela (varajäsen asiantuntija Leila Kurki), Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry

Johtaja Laura Raaska (varajäsen tiedeasiantuntija Harri Hautala), Suomen Akatemia

Executive Vice President Jussi Manninen (varajäsen Vice President Tiina Nakari-Setälä), VTT

Toimitusjohtaja Kai Merivuori (varajäsen yhteiskuntasuhdepäällikkö Anniina Kostilainen), Sahateollisuus ry

Ekonomisti Sampo Seppänen (varajäsen lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen), Suomen yrittäjät ry

Johtava asiantuntija, kestävä kehitys Pirita Lindell (varajäsen johtaja, kestävä kehitys Helena Soimakallio), Teknologiateollisuus ry

Johtava asiantuntija Matti Kahra (varajäsen johtava asiantuntija Kati Ruohomäki), Elinkeinoelämän Keskusliitto EK

Johtaja, kulutuksen ja tuotannon keskus Jyri Seppälä (varajäsen johtava tutkija, ympäristöpolitiikkakeskus Minna Kaljonen), Suomen ympäristökeskus

Johtava asiantuntija Pia Vilenius (varajäsen toimitusjohtaja Mika Aalto), Kemianteollisuus ry

Asiamies Carmen Kantor-Aaltonen (varajäsen Director Special Projects R&D Jari Vehmaanperä), Suomen Bioteollisuus FIB

Toiminnanjohtaja Mikko Salo (varajäsen toiminnanjohtaja Ilkka Pekkala), Akava ry

Ympäristö- ja energiajohtaja Pekka Vuorinen (varajäsen johtaja Juha Laurila), Rakennusteollisuus ry

Yliopettaja Lasse Okkonen (varajäsen koulutuspäällikkö Sanna Kasurinen), Karelia ammattikorkeakoulu

Johtaja, Biotalousinstituutti Minna Lappalainen (varajäsen yksikönjohtaja, Teknologiayksikkö Pasi Raiskinmäki), Jyväskylän ammattikorkeakoulu

Dekaani, professori Kristiina Kruus (varajäsen professori Juha Tanskanen), Suomen yliopistot UNIFI ry

Tiiminvetäjä Tiina Vyyryläinen (varajäsen pääsihteeri Juha Beurling-Pomoell), Kuluttajaliitto ry

Suunnittelupäällikkö Mari Pohjola (varajäsen kehittämispäällikkö Heli Rintala), Etelä-Pohjanmaan liitto

Aluekehitysjohtaja Jouni Ponnikas (varajäsen Sanna Nikola-Määttä), Kainuun liitto

va. kehittämispäällikkö Outi Pakarinen (varajäsen ympäristöpäällikkö Reima Välivaara), Keski-Suomen liitto

Ympäristösuunnittelija Anna-Riikka Karhunen (varajäsen suunnittelujohtaja Frank Hering), Kymenlaakson liitto

Eritysasiantuntija, luonnonvarat ja energia Ritva Isomäki (varajäsen suunnittelujohtaja Jussi Rämet), Pohjois-Pohjanmaan liitto

Aluekehityspäällikkö Jari Jääskeläinen, Pohjois-Savon liitto

vs. kehittämisjohtaja Juha Hertsi (varajäsen projektikoordinaattori Johanna Snell), Päijät-Hämeen liitto

Aluekehitysasiantuntija Krista Tupala (varajäsen aluekehitysjohtaja Timo Vesiluoma), Satakuntaliitto.

Maakuntajohtaja Risto Poutiainen (varajäsen metsä- ja ilmastoasiantuntija Sari Pitkänen), Pohjois-Karjalan maakuntaliitto

Toiminnanjohtaja Jyrki Wallin (varajäsen metsäjohtaja Juha Hakkarainen), Maa- ja metsätaloustuottajian Keskusliitto MTK

Toimitusjohtaja Anne Ilola (varajäsen liiketoimintajohtaja Olli Äijälä), Tapio Oy

Suojelujohtaja Jari Luukkonen (varajäsen ohjelmäpäällikkö Jussi Nikula), WWF Suomi

Erityisasiantuntija Tapani Veistola, Suomen luonnonsuojeluliitto

Puheenjohtaja Jari Vehmaanperä (varajäsen toiminnanjohtaja Heikki Laurila), IBC Finland

Head of Bioeconomy Teija Laitinen (varajäsen CEO Jatta Jussila), Clic Innovation

Johtaja Marleena Tanhuanpää (varajäsen johtava asiantuntija Anna Vainikainen), Elintarviketeollisuusliitto

Kemian sektorin johtaja Toni Laiho (varajäsen viestintäasiantuntija Veli-Matti Kauppinen), Teollisuusliitto

 

Lista jäsenistä on päivitetty 1.10.2020.

Varsinaisten jäsenten lisäksi kokouksiin voidaan kutsua tarvittaessa asiantuntijoita ja eri tahoja kuultavaksi. Biotalouspaneeliin voidaan kutsua tarvittaessa lisää jäseniä.


Lisätietoa

Kansallinen biotalouspaneeli

Biotalousstrategian päivityksen ohjausryhmä

Biotalousstrategian koordinaatiosihteeristö

Arkistosivu: Kansallinen biotalouspaneeli 2016 – 2019

 

Päivitetty viimeksi: 1.10.2020